KRAWIECTWO:

Jest to dziedzina rzemiosła i przemysłu (dziedzina bardzo ważna z perspektywy przeciętnego Kowalskiego), którego końcowym efektem są uszyte nowe ubrania, nowe fartuszki i inne rzeczy z materiału… Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt końcowy i założyć przepiękną sukienkę idealnie skrojoną na miarę, potrzeba wielu czynności, m.in.: skrojenia materiału, sfastrygowania, przeszycia na maszynie oraz wprowadzeniu ewentualnych poprawek.
Nikt od pierwszego dotknięcia igły nie staje się doświadczonym krawcem, dlatego należy przyjrzeć się czynnościom, które Pracownia Krawiecka wykonuje na co dzień. Ciężko pracują- by kto wie, już za parę lat świat o Nich usłyszał.
Uczestnicy WTZ Iława, którzy biorą udział w zajęciach na pracowni krawieckiej zdobywają umiejętności, które są potrzebne w życiu codziennym. Kto z nas nie walczył z urwanym guzikiem, dziurawą skarpetą czy zagniecioną koszulą- te praktyczne zajęcia wzmacniają samodzielność naszych uczestników, dzięki czemu nie potrzebują pomocy drugiej osoby.
W zależności od posiadanych umiejętności uczestnika stopień trudności zadań mu stawianych będzie się różnić. Niektórzy uczestnicy doskonalą szycie ręczne różnymi ściegami: łańcuszkowym, dzierganym, fastrygą oraz za igłą. Ci, którzy nie czują się pewnie podczas szycia, zajmują się zdobieniami (cekinami, koralikami, taśmami). Kilka osób przyswoiło pracę na specjalistycznych maszynach do szycia, tj. stebnówka czy overlock.

 

HAFCIARSTWO:

To dziedzina włókiennictwa, która obejmuje ręczne (za pomocą tamborka) maszynowe wytwarzanie haftów. Czym zatem jest haft? To jedna z wielu metod ozdabiania tkanin (tkanina ta jest zarazem tłem), którą wykonuje się za pomocą igieł lub szydełka. W zależności od materiału hafty można podzielić na: ciężkie (wykonane na grubej tkaninie) oraz lekkie (zwykle za pomocą nici lnianych lub bawełnianych).
W hafciarstwie można wyróżnić 4 podstawowe grupy haftu, z czego w każdej znajduje się po kilkanaście rodzajów (łącznie jest ich ponad 15!). Każdy z nich jest bardzo trudnym wyzwaniem dla Uczestników, którzy zdołali przyswoić 4 rodzaje: richelieu, krzyżykowy, za igłą i łańcuszkowy. Dzięki temu mogły powstać (niejedne jeszcze powstaną) przepiękne dzieła własnoręcznie od początku, do końca wykonane przez Uczestników. na gwiazdkowy prezent.

NASZE WYROBY:

Na swoim koncie mamy do tej pory dużą ilość wyrobów tj.: poduszki, łapki kuchenne, obrusy, zasłony, firany, bieżniki, serwety oraz niezliczoną ilość drobnych napraw odzieży (wszycie zamka, skrócenie nogawek, rękawów, itp.)
Możemy się poszczycić wykonywaniem strojów na przeróżne okazje (np. stroje ludowe, karnawałowe). Uczestnicy uczą się także szyć odzież na miarę.