Co to jest Self-adwokatura?

Self-adwokatura (self-advocacy) to bezpośrednie występowanie we własnym imieniu przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną – stają się oni rzecznikami własnych spraw.
Większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną nie jest słuchanych, sprawują oni niewielką kontrolę nad własnym życiem, nie są traktowani z szacunkiem. Często wynika to z niedoceniania ich umiejętności. Wielu członków rodzin i profesjonalistów nadal postrzega osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak dzieci i nie pozwala im na swobodę w podejmowaniu decyzji, popełniania błędów i uczenia się sprawowania większej kontroli nad własnym życiem.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wierzy, że większość ludzi z niepełnosprawnością intelektualną ma możliwości do tego, by uczestniczyć w życiu społecznym. W interesie wszystkich jest by rozwijać ich umiejętności, aby nie pominąć ich pozytywnego wkładu w różnorodność naszego społeczeństwa.

Grupy self-adwokatów istnieją już prawie we wszystkich krajach europejskich. Pojawiły się nowe profesje – osoby wspierające i tzw. facylitatorzy, którzy rozwinęli umiejętności i podejście w taki sposób, by asystować w autonomicznym rozwoju self-adwokatów. To pokazuje jak ważny jest ruch self-adwokatów, który rozwija się w ostatnich latach. Wiele lokalnych grup self-adwokatów jest zrzeszonych w Europejskiej Platformie Self-Adwokatów (European Platform of  Self-Advocates – EPSA),działającej w ramach Inclusion Europe.

Szkolenie dla self-adwokatów pn. „Wystąpienia publiczne”

W dniach 5-9 października 2009 r. uczestnicy WTZ w Iławie wzięli udział w trzecim etapie szkolenia dla self-adwokatów, zorganizowanego przez Zarząd Główny PSOUU w Warszawie.

Celem szkolenia było przygotowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną do wystąpień publicznych i prezentowania własnych poglądów w ramach ruchu self-adwokatów.

W szkoleniu brali udział self-adwokaci oraz osoby wspierające z całej Polski: z Hrubieszowa, Wolbromia, Świdnika, Rybnika, Jeleniej Góry, Elbląga, Żychlina, Słupska, Opola, Jeleniej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Mokrzeszowa, Jarosławia, Wilczyna i Iławy – łacznie ok. 80 osób.

   

Self-adwokaci brali udział w zajęciach rozwijających świadomość własnego ciała, ruchu, uczyli się jak dobrze przygotować temat swojego wystąpienia. Zajęcia prowadzone były przez aktorów oraz trenera. Wymagały od uczestników dużej uwagi, zaangażowania i wytrwałości. Popołudniami i wieczorami self-adwokaci spotykali się na wspólnych rozmowach, spacerach, organizowali sobie również wycieczki po Warszawie. Wielu wrażeń dostarczyła im wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Szkolenie zakończyło się konferencją self-adwokatów pt. „Pełen udział i pełna równość. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych”, która odbyła się na Akademii Pedagogiki specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Self-adwokaci otrzymali certyfikaty ukończenia cylku szkoleń przygotowujących ich do działania we własnym imieniu.

     

Nowa grupa self-adwokatów.

W dniach 23-27 września 2009 r. kolejni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Iławie wraz z osobą wspierającą wzięli udział w nowym cyklu szkoleń dla self-adwokatow w Łucznicy pn.„Podstawy wiedzy prawnej i obywatelskiej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Poza grupą iławską w szkoleniu brali udział przedstawieciele osób niepełnosprawnych z Ostródy, Biskupca, Zgierza i Bytomia.

Ewa, Agnieszka, Krzysztof i Waldemar, podobnie jak ich poprzednicy – dziś już certyfikowani self-adwokaci /Dorota, Anna, Agnieszka i Jacek/, podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez prawnika Monikę Zimę, poznawali podstawy wiedzy obywatelskiej związanej z prawami człowieka, w tym osób z niepełnosprawnością. Poza nauką, odpowiadaniem na trudne niekiedy pytania, uczestnicy szkolenia mogli próbować swoich sił w pracowniach artystycznych, tj. ceramicznej i wikliniarskiej. Wieczorami spotykali się na wspólnej zabawie przy muzyce, konkursach i innych atrakcjach, które organizowali sobie odpowiednio do porzeb. Szkolenie w Łucznicy przyniosło jego uczestnikom wiele satysfakcji, niezapomnianych wrażeń, ale przede wszystkim dodało odwagi i ukierunkowało na formy działania związane z poprawą warunków życia osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce.