Zaburzenia sensoryczne u dziecka – Punkt Wczesnej Interwencji
Na naszym profilu Facebookowym publikowaliśmy ostatnio trochę ciekawych informacji z pracy neurologopedy. Mamy nadzieję, że wiedza ta się przydała, a na dziś mamy kilka zdań o terapii sensorycznej u dzieciaków do 3-go roku życia.
 
Najważniejsze pytanie: Jakie zachowania mogą sugerować zaburzenia sensoryczne u malucha i co powinno budzić niepokój rodzica? Są to na pewno:
?brak reakcji na imię, brak wykonywania poleceń,
?zaburzenia mowy, słaby jej rozwój,
?brak nawiązywania kontaktu wzrokowego (np. podczas karmienia),
?wyczuwalny niepokój u dziecka, duża płaczliwość,
?niechęć do przytulania, problemy z kołysaniem,
?nietolerancja do jazdy wózkiem/samochodem (nie łączymy tego z niechęcią do ubierania, którą ma wiele maluchów).
 
To najważniejsze sygnały tego, że być może potrzebna jest Wam konsultacja z terapeutą integracji sensorycznej, która jest dostępna w ramach realizacji naszego projektu. Pozostali specjaliści: lekarz specjalista, fizjoterapeuci: diagnozujący i realizujący, neurologopeda – również polecają się do współpracy!
 
 
Wracając do rozwoju sensorycznego – Rodzice, pamiętajcie! Rozsądnie wybierajcie zabawki dla swoich pociech. Wiele z nich wygląda niewinnie, a sprzyja przebodźcowaniu. Maluszek nie potrzebuje grająco – świecących zabawek o milionie kolorów! Wiadomo, że dzieci dostają różne prezenty, niekiedy i my – rodzice, ulegamy pokusom zakupienia takiej „bomby” sensorycznej, ale uwierzcie – w tej właśnie sytuacji umiar jest zalecany! To samo dotyczy kupowania zabawek o fakturach i kształtach niedopasowanych do wieku dziecka. Mowa tu o kolczastych piłeczkach dla niemowlaków (do 12-go roku życia). Taki malec ma odruch chwytający i będzie taką piłeczkę mimowolnie ściskał i ściskał, narażając się na przestymulowanie.
Po więcej fachowej wiedzy zapraszamy do naszego „Punktu Wczesnej Interwencji”.
 
Kontakt telefoniczny: tel.503 315 254 lub osobiście w siedzibie PSONI Koło w Iławie przy ul. Wiejskiej 2D, pok. 109.
Wszystkie działania w ramach zadania są bezpłatne.
Projekt ”Punkt Wczesnej Interwencji” współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Iława oraz Powiat Iławski
Partnerem akcji jest Fundacja PZU

     

Autor: Jarek Szramka