BIURO PROJEKTU
Wiejska 2D, 14-202 Iława
I piętro, pok. 101
Telefon: 89 649 79 49 wew. 201
E-mail: biuro@psoni.ilawa.pl
Koordynator projektu: Magdalena Wróblewska
Mieszkanie Treningowe
Iława, ul. Wiejska 2D (od szczytu budynku)
tel. 797 849 066 (w godzinach jego funkcjonowania, tj. po godz. 15:00)
CEL PROJEKTU
Projekt „Akademia Samodzielności” zakłada zwiększenie samodzielności życiowej dorosłych osób z niepełnosprawnościami (głównie niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi) poprzez uczestnictwo w mieszkalnictwie treningowym zmierzającym do nabycia, rozwinięcia lub podtrzymania umiejętności niezbędnych w codziennym, maksymalnie niezależnym życiu.
TERMIN REALIZACJI PROJEKTU
I okres finansowania – 01.04.20205 – 31.03.2026
II okres finansowania – 01.04.2026 – 31.03.2027
III okres finansowania – 01.04.2027 – 31.03.2028
UCZESTNICY PROJEKTU
Działania w projekcie skierowane są do 36 dorosłych osób z orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności (tj. 12 osób w każdym z okresów realizacji projektu), korzystających z rehabilitacji społeczno-zawodowej prowadzonej przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie, które:
WARUNKU REKRUTACJI
Rekrutacja odbywa się w każdym z okresów finansowania projektu:
Zasady rekrutacji
Zainteresowani udziałem w projekcie we wskazanych wyżej okresach (decydować będzie kolejność zgłoszeń) powinni zgłosić się do BIURA PROJEKTU celem złożenia Formularza zgłoszeniowego oraz umówienia się na spotkania rekrutacyjne:
1) z koordynatorem usług mieszkalnictwa: podczas spotkania zostaną skompletowane i sprawdzone pod względem formalnym dokumenty rekrutacyjne (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgoda na przetwarzanie danych osobowych, niezbędne oświadczenia itp.);
2) z psychologiem: celem dokonania oceny funkcjonalnej.
Po zebraniu kompletów dokumentów i wymaganej/założonej liczby kandydatów do projektu Komisja Rekrutacyjna dokona kwalifikacji uczestników do projektu.
FORMY WSPARCIA REALIZOWANE W PROJEKCIE
MIESZKANIE TRENINGOWE – pobyty treningowe
To forma czasowego, cyklicznego pobytu uczestnika, ze wsparciem specjalistów, podczas którego realizowane są usługi (ich zakres i cel określany jest indywidualnie w IPD) zmierzające do nabycia, przywrócenia lub wzmocnienia kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej, tj.:
W każdym z okresów finansowania zrealizowanych zostanie 36 pobytów dla 12 zrekrutowanych uczestników. Pobyty trwają 7 dni (od poniedziałku do poniedziałku). W dni robocze wsparcie jest realizowane w godzinach od 15:00 do 8:00 – z przerwą na uczestnictwo w zajęciach WTZ, w dni wolne od pracy całodobowo. Pobyty treningowe są realizowane przez 11 m-cy (od kwietnia do marca), z dłuższą przerwą urlopowo-wakacyjną w lipcu. Uczestnik projektu powinien zrealizować 9 pobytów treningowych w ciągu całego (jednego) okresu finansowania (ścieżka wsparcia w projekcie dla uczestnika wynosi 12 miesięcy).
TRENING KULINARNY (indywidualny)
Uczestnicy, którzy otrzymają stosowne wskazanie w IPD (a więc będą mieli taką potrzebę lub/i potencjał do opanowania umiejętności kulinarnych na wyższym, niż dotychczas poziomie)
w ramach usług w mieszkaniu treningowym biorą udział w treningu kulinarnym – indywidualnym, (oprócz formy grupowej). Indywidualny wymiar (ilość h/pobyt) i cel wsparcia jest ustalana w IPD odpowiednio do potrzeb uczestnika.
MIESZKANIE TRENINGOWE – pobyty wspomagane
Celem formy wsparcia jest zweryfikowanie umiejętności życia codziennego OzN z doraźnym, minimalnym wsparciem oraz przygotowanie ich do maksymalnie samodzielnego życia (np. w mieszkaniu własnym lub w mieszkaniu wspieranym).
Forma jest skierowana do uczestników, którzy po zrealizowaniu cyklu 9 pobytów treningowych (przy akceptacji i w porozumieniu z rodziną) chcą sprawdzić swoją samodzielność w nowych, bardziej wymagających warunkach.
Pobyty wspomagane będą realizowane w II i III okresie finansowania, w dniach poza terminami pobytów treningowych, w wymiarze dostosowanym do potrzeb i możliwości uczestników, obejmującym od 1 do 5 dni na jeden pobyt (dni robocze).
Zakres czasowy korzystania z pobytów wspomaganych będzie określany indywidualnie tak, aby możliwe było osiągnięcie rezultatów zaplanowanych w zaktualizowanym IPD uczestnika. Uczestnicy będą mogli korzystać z tej formy do końca realizacji projektu.
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
Wsparcie psychologiczne w projekcie zaplanowane jest w formie:
HARMONOGRAM POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ W PROJEKCIE
REKRUTACJA
Decyduje kolejność zgłoszeń!
REALIZACJA WSPARCIA W MIESZKANIU TRENINGOWYM
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE
DZIAŁANIA PROMOCYJNE
Zapraszamy na nasz Facebook: https://www.facebook.com/psoni.ilawa
kwiecień, czerwiec, wrzesień, listopad, styczeń, marzec 2025 – 2028
Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z oferty wsparcia.
Załączniki: