Głównym celem realizacji zadania pn. Dzienne Centrum Aktywności jest zwiększenie aktywności, atrakcyjności i poczucia bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych. Cel ten realizowany jest poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, podejmowanie działań na rzecz ich integracji i aktywizacji m.in. poprzez:
- zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami aktywnych form spędzania czasu, aktywizacja społeczna;
- podtrzymanie lub poprawa ogólnej sprawności, samodzielności i zaradności życiowej uczestników zadania poprzez udział w treningach umiejętności społecznych i zajęciach arteterapii;
- preorientacja zawodowa, nabycie lub rozwinięcie podstawowych cech/umiejętności zawodowych;
- stworzenie warunków do realizacji i rozwoju zainteresowań.
REALIZACJA FORM WSPARCIA I REHABILITACJI: włączenie uczestników zadania do zajęć aktywizujących, realizowanych w siedzibie PSONI Koło w Iławie
Od początku realizacji zadania jego beneficjenci będą mogli korzystać z zajęć aktywizujących, odbywających się w 11 pracowniach tematycznych:
- rękodzieła,
- praktyczno-technicznej,
- gospodarstwa domowego,
- terapeutycznej,
- umiejętności praktycznych,
- multimedialnej,
- aktywności życiowej,
- ceramiki i decoupage`u,
- plastyki i witrażu,
- krawiecko-hafciarskiej,
- rehabilitacji ruchowej.
Uczestnicy zadania mają zapewnioną możliwość korzystania z różnorodnych zajęć i treningów, które zostaną zrealizowane w czasie realizacji zadania, np.:
- trening samoobsługi (m.in. nabywanie umiejętności samodzielnego ubierania się, dbania o higienę osobistą, przygotowywania posiłków, korzystania z toalety itp.)
- trening organizacji czasu wolnego (np. poznawanie różnych aktywności i możliwości spędzania czasu w domu i poza nim)
- trening umiejętności porozumiewania się (np. rozwijanie kompetencji językowych, rozbudowywanie systemu komunikacji u osób słabo/niemówiących)
- trening umiejętności społecznych (np. poznawanie i praktykowanie ról społecznych – klient, kolega, petent itp., rozumienia zasad funkcjonujących w danej grupie, społeczności, załatwiania własnych spraw w instytucjach/korzystanie z ich wsparcia/oferty)
- trening radzenia sobie z trudnymi emocjami i kierowania swoim zachowaniem (np. nazywanie emocji, rozpoznawanie oznak stresu, techniki relaksu)
- trening umiejętności dbania o porządek (np. porządkowanie na stanowisku pracy, sprzątanie pomieszczeń)
- trening czynności życia codziennego (np. pranie, prasowanie, zmywanie, gotowanie, zakupy)
- trening przemieszczania się (np. samodzielne pokonywanie trasy do/z domu do placówki/sklepu)
- trening zawodowy (np. podnoszenie wiedzy na temat możliwości i form zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, wyrabianie cech dobrego pracownika i nauka/doskonalenie podstawowych umiejętności zawodowych)
- trening sprawności i koordynacji ruchowej (np. aktywność ruchowa, fizjoterapia, udział w zajęciach sportowych/grach zespołowych)
Rodzaj zajęć i treningów dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestnika tak, aby miał on szansę podtrzymać lub poprawić/rozwinąć swoje kompetencje we wskazanych zakresach funkcjonowania.
Czas realizacji zadania publicznego: 01.06. – 30.11.2020 r.